International Maths Olympiad Forum By SOF Olympiad Trainer

User Forum

Subject :IMO    Class : Class 6

Ans 1:

Class : Class 6
OPTION A

Post Your Answer

Subject :IMO    Class : Class 2

Ans 1: (Master Answer)

Class : Class 1

(A): 1X  = 3 V

Also, 1 U = 3 X

                = X + X + X 

                 = 3V +3V + 3V = 9V

 

               


Post Your Answer

Subject :IMO    Class : Class 1

Ans 1: (Master Answer)

Class : Class 1

(B): Given amount = ₹ 50 + ₹ 50+ ₹ 20 = ₹ 120
Among the options only toy car costs less than ₹ 120.
So, toy car can be bought from the given amount of money.


Post Your Answer

Subject :IMO    Class : Class 9

Post Your Answer

Subject :IMO    Class : Class 6

Fill in the blanks.     P      is divisible by 4 but not by 8. If a number is divisible by      Q      , it must be divisible by 4. The sum of two      R      odd numbers is always divisible by      S      .

          P         Q          R               S
A612     4     Consecutive     8
B612     8     Consecutive     4
C512     4     Consecutive     8
D512     8     Consecutive     4


Ans 1:

Class : Class 6
OPTION B

Post Your Answer

Subject :IMO    Class : Class 6

Ans 1:

Class : Class 6
OPTION D .9 AS , 9-7=2 9-6=3

Post Your Answer

Subject :IMO    Class : Class 6

Ans 1:

Class : Class 7
But it is asking the ration of shaded part to unshaded part. So, the correct answer is 1:3.

Ans 2:

Class : Class 7
*ratio

Ans 3:

Class : Class 6
OPTION A AS 4 BLOCK ARE SHADED OUT OF 16. SO RATIO IS 4:16 WHICH IS EQUIVALENT TO 1:4

Post Your Answer

Subject :IMO    Class : Class 6

Ans 1: (Master Answer)

Class : Class 1

(B):  Cost of 1 kg rice = ₹ 15
Cost of 10 kg rice = ₹ (15 × 10) = ₹ 150
Cost of 1 kg sugar = ₹ 20
Cost of 15.04 kg sugar = ₹ (20 × 15.04)
= ₹ 300.80
Cost of 1 kg salt = ₹ 9
Cost of 5.06 kg salt = ₹ (9 × 5.06) = ₹ 45.54
Total cost = ₹ (150 + 300.80 + 45.54) = ₹ 496.34
Amount of money Chinmay gave to shopkeeper
= ₹ 1000
∴ Amount of money he get back
= ₹ (1000 - 496.34) = ₹ 503.66


Post Your Answer

Subject :IMO    Class : Class 4

Ans 1: (Master Answer)

Class : Class 1

(C):

1 kg = 1000g
Cost of 1 kg i.e 1000g oranges = Rs 120
Cost of 250g oranges = (120 / 1000) x 250 = Rs 30
Cost of 1kg  i.e 1000g apples = Rs 150
Cost of 500g apples = (150 / 1000) x 500 = Rs 75
Cost of 250g  oranges and 500g apples altogether = 30 + 75 = Rs 105


Post Your Answer

Subject :IMO    Class : Class 7

Ans 1:

Class : Class 8
Please

Post Your Answer