International Maths Olympiad Forum By SOF Olympiad Trainer

User Forum

Subject :IMO    Class : Class 3

Ans 1:

Class : Class 3
B

Ans 2:

Class : Class 3

Post Your Answer

Subject :IMO    Class : Class 9

Ans 1:

Class : Class 10
You have to search it on Google

Post Your Answer

Subject :IMO    Class : Class 9

Ans 1:

Class : Class 9
just give 1cr to me I will provide you 1 question of 2017 paper for whole paper give 99.67cr in cash

Ans 2:

Class : Class 9
Maharajganj

Post Your Answer

Subject :IMO    Class : Class 8

Post Your Answer

Subject :IMO    Class : Class 3

Ans 1:

Class : Class 3
C

Ans 2:

Class : Class 6
A

Ans 3:

Class : Class 6
A

Ans 4:

Class : Class 3
C

Ans 5:

Class : Class 6
A

Post Your Answer

Subject :IMO    Class : Class 8

Ans 1:

Class : Class 9

Ans 2:

Class : Class 9
A

Ans 3:

Class : Class 9
think that you are buying toffees if you buy 2 toffees of $2 each then your total cost would be 2*$2 =$4 similarly here, (x+4)*(x+4) =x^2 + 8x + 16 hence option a

Post Your Answer

Subject :IMO    Class : Class 8

Post Your Answer

Subject :IMO    Class : Class 8

Post Your Answer

Subject :IMO    Class : Class 3

Post Your Answer

Subject :IMO    Class : Class 4

Ans 1:

Class : Class 4

Post Your Answer