International Maths Olympiad Forum By SOF Olympiad Trainer

User Forum

Subject :IMO    Class : Class 4

Ans 1:

Class : Class 2
THE ANSWER IS A BECAUSE IN 12 16 ROHIT COMES 2 TIMES SO WE WILL MINUS 1 CHILD THAT IS ROHIT

Ans 2:

Class : Class 6
the answer is B

Ans 3:

Class : Class 4
The answer is 28 which is (B).

Ans 4:

Class : Class 6
ans is B

Ans 5:

Class : Class 6
27

Ans 6:

Class : Class 2
THE ANSWER IS A BECAUSE 12 16 ROHIT IS COMING 2 TIMES SO WE WILL MINUS ONE CHILD THAT IS ROHIT SO THE ANSWER IS A

Post Your Answer

Subject :IMO    Class : Class 4

Ans 1:

Class : Class 4
Option A Anay is mad

Ans 2:

Class : Class 4
this is because there is no straight line on right side

Ans 3:

Class : Class 5
I don't no

Ans 4:

Class : Class 5
how

Ans 5:

Class : Class 6

Ans 6:

Class : Class 5
b

Ans 7:

Class : Class 4
a

Post Your Answer

Subject :IMO    Class : Class 6

Ans 1:

Class : Class 8
Why should I subtract the shaded area two times?????? we should subtract it one time

Ans 2:

Class : Class 9

Ans 3:

Class : Class 7
yes, we should only subtract it one time

Ans 4:

Class : Class 6
Yes I think we should subtract the shaded area only one time . Why they subtracting it two times

Ans 5:

Class : Class 7
yes , the correct ans is option B. We should not subtract the shaded area two times.

Ans 6:

Class : Class 7
yes answer should be B

Post Your Answer

Subject :IMO    Class : Class 6

Post Your Answer

Subject :IMO    Class : Class 3

Ans 1:

Class : Class 3

Ans 2:

Class : Class 3
B

Post Your Answer

Subject :IMO    Class : Class 9

Ans 1:

Class : Class 10
You have to search it on Google

Post Your Answer

Subject :IMO    Class : Class 9

Ans 1:

Class : Class 9
Maharajganj

Ans 2:

Class : Class 9
just give 1cr to me I will provide you 1 question of 2017 paper for whole paper give 99.67cr in cash

Post Your Answer

Subject :IMO    Class : Class 8

Post Your Answer

Subject :IMO    Class : Class 3

Ans 1:

Class : Class 3
C

Ans 2:

Class : Class 7
A

Ans 3:

Class : Class 7
A

Ans 4:

Class : Class 7
A

Ans 5:

Class : Class 3
C

Post Your Answer

Subject :IMO    Class : Class 8

Ans 1:

Class : Class 9
think that you are buying toffees if you buy 2 toffees of $2 each then your total cost would be 2*$2 =$4 similarly here, (x+4)*(x+4) =x^2 + 8x + 16 hence option a

Ans 2:

Class : Class 9
A

Ans 3:

Class : Class 9

Post Your Answer