Ans 1: (Master Answer)
Class : Class 1
(C):Number of boxes = 8
Number of sweets in 1 box = 26
Number of sweets in 8 boxes = 26 x 8 = 208
Cost of 1 sweet = Rs 5
Cost of 208 sweets = 208 x 5 = Rs 1040
Post Your Answer
Post Your Answer
Ans 1: (Master Answer)
Class : Class 1
(D): Total quantity of water Priya has in 3 buckets =
3000 + 1500 + 1007 = 5507 mL
Total quantity of water left = 2942 mL
Quantity of water poured out = 5507- 2942 = 2565mL
= 2L 565ml
Post Your Answer
Ans 1: (Master Answer)
Class : Class 1
(A): Circle x circle = 36
⇒circle = 6
circle + circle + circle + diamond = 42
⇒ 6 + 6 + 6 + diamond = 42
Diamond = 42-18 = 24
So, diamond + circle = 24 + 6 = 30
Post Your Answer
Post Your Answer
Post Your Answer
Ans 1: (Master Answer)
Class : Class 1
(B): Number of toys produced in 1 day = 869
Number of days in 3 weeks = 7 x 3 = 21
Number of toys produced in 3 weeks i.e. 21days = 869 x 21
= 18249
Post Your Answer
Ans 1: (Master Answer)
Class : Class 1
(D): According to question, we have
= 7.50 – 2.75 = 4.75 kg
∴ = 2
= 2 × 4.75 = 9.5 kg