Subject :IMO Class : Class 4
Class : Class 9
Answer : b Solution Smallest : 4608 Largest : 4688 Numbers between smallest and largest : 4640, 4680 Sum = 4640 4680 = 9320 So B is the right answer
Subject :IMO Class : Class 4
Post Your Answer
Subject :IMO Class : Class 4
Post Your Answer
Subject :IMO Class : Class 4
Ans 1:
Class : Class 4
Ans is 84. Area of the square = 12 x 12 = 144 which means 12 is the length of two sides of the square, therefore each side will be 6 and there are 14 sides. Hence the perimeter is 14 x 6 = 84
Ans 2:
Class : Class 5
Option A 84 m is the right answer.
Solution : The area of square is 144 m as given. Hence, the side of square is 12 m. The length of one smaller square in the shaded square is 6 m.
Hence the length of the rectangle is 6+6+6+6 =24
the breadth of rectangle is 6+6+6=18
The perimetre of rectangle is 2(l+b) = 2 (24+18) = 2*42 = 84 m
Post Your Answer
Subject :IMO Class : Class 4
Post Your Answer
Subject :IMO Class : Class 4
Ans 5:
Class : Class 4
answer c.5+4+1=10.add 10 with 12.but the sum is wrong as per snakes and lader
Ans 6:
Class : Class 6
Answer is supposed to be 14 , but they are NOT counting the going down through the snake ,so in that case answer should be 22[c].
Ans 12:
Class : Class 6
IF WE TAKE 1st 4 THEN 5 AND THEN AT LAST 1 THEN IT WILL COME 22 AND PLEASE START COUNTING FROM 13 NOT FROM 11
Post Your Answer
Subject :IMO Class : Class 4
Post Your Answer
Subject :IMO Class : Class 4
Post Your Answer
Subject :IMO Class : Class 4
Ans 4:
Class : Class 8
250 GRAMS .
FIRST DIVIDE 3200 BY 10 . ANS =320
THEN SUBTRACT 70 FROM 320. ANS =250
WEIGHT OF THE CYLINDER =250
Ans 8:
Class : Class 6
If large square = A
small square =B
cylinder=C
then,
A+B=70gm
10A+10B=700gm
10C=3200gm-700gm
=2500gm
C=2500/10
=250
Post Your Answer
Subject :IMO Class : Class 4
Ans 2:
Class : Class 8
3 years = 36 months, and EMI paid each month= 1970/-, so the total amount paid in EMI is 36 x 1970, which is 70920.
Therefore, total value of the car is 35000 + 70920 = 105920/-.
Ans 4:
Class : Class 4
3years=36 monthsEMIper month=1970EMI in three year=72920Rajat paid in advance=35000Total amount paid=70920 35000=105920......[C] is the answer............................
Ans 5:
Class : Class 4
A- EMI 1970 per month
3 years = 36 months
Total Amount Paid in three years
36 x 1970 = 70920
B - Rajat Paid Advance - 35000
Total Amount Paid
A +B
70920+35000= 105920
Answer is C