SIGN UP FOR FREE !
Home
/ Forum
User Forum
Ask Your Question
Ruchi Khanna
from
strawberry fields high school , Chandigarh
Subject :
IMO
Class :
Class 5
The cost of 2
2
/
3
kg of wheat is ₹ 18
2
/
3
. Find the cost of 1 kg of wheat.
A
₹ 7
B
₹ 8
C
₹ 9
D
₹ 10
how
View All Answers (2)
Ans 1:
×
Edit Post
Post
56/3÷8/3 56/3*3/8 56/8 =7
Maedhavi Bhargava
from
Maharaja Sawai Mansingh Vidyalaya, Jaipur
Class :
Class 5
56/3÷8/3 56/3*3/8 56/8 =7
Ans 2:
×
Edit Post
Post
A
Antareep
from
IVWS, Kolkata
Class :
Class 6
A
Submit Your Answers
Post Your Answer