Apples are sold at ₹ 50 per kg. Rashi has ₹ 150. How many kg of apples can she buy?
A 8 kg
B 5 Kg
C 3 kg
D 4 kg
answer is 3 kg
Apples are sold at ₹ 50 per kg. Rashi has ₹ 150. How many kg of apples can she buy?
A 8 kg
B 5 Kg
C 3 kg
D 4 kg