User Forum

Subject :NSO    Class : Class 7

The details of a 12 hour journey of a car is given here.

Given that average speed of the car is 60 km h–1.
What is the value of x?

A 120 km
B 180 km
C 240 km
D 720 km


Ans 1:

Class : Class 7
Speed = Distance/TimeAverage Speed = Total distance covered / Total time takenTotal distance = 240 240 x = 480 xTotal time = 12 hoursAverage speed = 60 kmphEquation: 480 x/12 = 60 480 x = 60*12 = 720 x = 720-480 = 240x is 240 so the correct Option is C

Ans 2:

Class : Class 7

Post Your Answer