User Forum

Subject :IMO    Class : Class 5

The bar graph shows the amount of money Varun earned in a week by selling fruits in his store.

If he earned 20 paise for every orange sold, how many oranges did he sell?

A 1000
B 1500
C 1050
D 1200


ANS:1500

Ans 1:

Class : Class 7

Ans 2:

Class : Class 6

Ans 3:

Class : Class 8
yes, it is 1500.

Ans 4:

Class : Class 6
I know it is 1500, but they should ask the cost of oranges, but they are asking the number of oranges. The amount of money for one orange will help in finding the cost of all oranges, not the number of all oranges.

Ans 5:

Class : Class 7

Ans 6:

Class : Class 5
B

Ans 7:

Class : Class 5
pratham dave was wrong

Ans 8:

Class : Class 6

Ans 9:

Class : Class 5
6000

Ans 10:

Class : Class 5

Ans 11:

Class : Class 5

Ans 12:

Class : Class 5

Ans 13:

Class : Class 5

Ans 14:

Class : Class 5
600 bro 300 and 6/12 = 0.50 300 divided by 0.50 = 600 so ans 600 yall are wrong

Ans 15:

Class : Class 6
1500 is the correct answer

Ans 16:

Class : Class 9
yes, it is 1500

Ans 17:

Class : Class 5
The Question is not correct

Ans 18:

Class : Class 7
30000÷20=1500 so B is the answer to this question

Post Your Answer